gradnja hiše: 03-GRADBENO DOVOLJENJE

GRADBENO DOVOLJENJE

Ko govorimo o gradbenem dovoljenju ne moremo mimo Uredbe o razvrščanju objektov, po kateri delimo objekte glede na namen uporebe objekta ter glede na zahtevnost gradnje. Pri slednjem moramo upoštevati splošna in posebna merila (npr. max. površina objekta, max. višina ipd.).

Za gradnjo enostavnih objektov in za izvedbo vzdrževalnih del (po Uredbi o razvščanju objektov) ne potrebujemo gradbenega dovoljenja, vendar moramo vseeno upoštevati vse zahteve in pogoje prostorskih izvedbenih aktov (npr. občinskih prostorskih načrtov). Zato se je priporočljivo pred vsakim posegom v stavbo ali del stavbe posvetovati z arhitektom. Med vzdrževalna dela spadajo dela v objektu, dela na ovoju objekta in zasteklitve, inštalacijska vzdrževalna dela, namestitev naprav in inštalacij v, na in ob objektu, vzdrževanje odprtih površin ob objektu, manjša dela na konstrukcijskih elementih objekta ter druga vzdrževalna dela na gradbenih inženirskih objektih in drugi gradbeni posegi. Pri izdelavi frčad je potrebno opozoriti, da se jih lahko izvede samo med nosilnimi konstrukcijskimi elementi (špirovci). Za izvdebo večijh frčad, ki pogojujejo kakršnokoli prilagoditev strešne konstrukcije, potrebujemo gradbeno dovoljenje.

Večina objektov (npr. eno- in večstanovanjske stavbe) spada med manj zahtevne objekte, vendar se cena projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja razlikuje od velikosti objekta, zahtevnosti konstrukcije, geo-tehničnih lastnosti terena, varovalnih območij, učinka na okolje in nenazadnje tudi od arhitekta-projektanta. Projektant je odgovoren za izdelavo, celovitost in medsebojno usklajenost vseh delov projektne dokumentacije in skladnost s predpisi in zakoni na področju gradnje in urejanja prostora.

Pri izdelavi DGD (dokumenciji za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja) se izdela idejni arhitekturni načrt, pridobi se vsa potrebna mnenja in soglasja. Postopek pridobitve gradbenega dovoljenja vodi projektnat po pooblastilu investitorja. Pomemben del sodelovanja med arhitektom in naročnikom je pri idejni zasnovi hiše, ki mora biti individualna, dobro premišljena in usklajena z naročnikovimi željami, načinom bivanja in predvidenim finančnim vložkom.

Za samo gradnjo je potrebno izdelati tudi PZI (projekt za izvedbo), ki vsebuje načrte s področja arhitekture (načrti v merilu 1:50, detajli), statike in gradbenih konstrukcij, strojnih in elektro inštalacij, natančne popis gradbeno obrtniških del (GOI), izkaze in elaborate, ter projektantski nadzor v času gradnje hiše.

Po končani gradni se izdela še PID (projekt izvednenih del), ki je skupaj z DZO (dokazilom o zanesljivosti objekta) pogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja in hišne številke.

Posted in arhitektura and tagged , , , .

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja